Zastanawiasz się, czy czytanie poradników z dziedziny psychologii jest potrzebne? Odpowiedź jest prosta. Tak! Pod warunkiem, że wybierasz mądre pozycje.

Po co czytać poradniki psychologiczne dla młodzieży? Oto nasza podpowiedź.

Najpierw przyjrzyjmy się samemu czytaniu. To jedno z najzdrowszych hobby. Uczy, relaksuje, bawi, i jak twierdzi dr Seuss: na każde pytanie odpowie czytanie! Czytanie ma korzystny wpływ na mózg. 

Czytanie i mózg

Kiedy czytasz, Twój mózg pracuje na pełnych obrotach. A taką pracę on bardzo lubi. Przede wszystkim, kiedy zagłębiasz się w lekturę obniżasz stres, poprawia się pamięć, zwiększają się zdolności poznawcze a nawet podnosi się poziom empatii. Dzięki czytaniu, zwiększa się ilość połączeń nerwowych, co czyni mózg sprawniejszym i wydajniejszym. Kiedy dużo czytasz poprawiają się Twoje zdolności koncentracji. Jakiś czas temu wykazano, że nastolatki, którzy czytają materiał na wydrukowanej stronie, zrozumiały treści tekstu lepiej niż ci, którzy czytali ten sam tekst na ekranie. Może zatem do klasówki lepiej uczyć się z książek niż z krótkich ściąg z Internetu?

Poradniki psychologiczne

Jak z każdej książki również z poradników psychologicznych dowiesz się wiele ciekawych rzeczy o życiu, emocjach, relacjach międzyludzkich. Znajdziesz odpowiedź, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy zmienia się ono w dorosłego człowieka.

Książki psychologiczne dla młodzieży pomogą przygotować się na to, co może Cię czekać w dalszym życiu. Pomogą zrozumieć jak budować i utrzymywać relacje, jak unikać negatywnego wpływu. Dowiesz się z nich o tym jak działają toksyczni ludzie. Taka wiedza często może uchronić Cię od podejmowania niewłaściwych i złych dla Ciebie decyzji. 

Emocje i ich wpływ na Twoje życie i samopoczucie to temat bardzo obszerny. Wiek dorastania to okres w życiu człowieka, w którym emocji jest dużo. Są one różnorodne, czasami sprzeczne, szybko zmieniają się, czasami mogą Cię zadziwiać i zadziwiać Twoje otoczenie. Poczytaj o emocjach, ta wiedza Cię uspokoi i da zrozumienie skąd się biorą i dlaczego takie są. Na rynku znajdziesz wiele książek właśnie o emocjach. Książki takie pomogą Ci rozpoznawać emocje, nazywać i je regulować.

Często nasze życie niesie wiele wyzwań i stresu. Dlatego ważne jest poczytanie o technikach redukcji stresu. Takie informacje znajdziesz właśnie w poradnikach psychologicznych.

W okresie dorastania często zastanawiasz się, czym jest szczęście, czy jest możliwe do osiągnięcia. To wiedza wielowymiarowa i wielowątkowa. Ale warto poszukać i poczytać książki, które przedstawiają ten problem.

Nastolatki często zadają sobie i innym wiele pytań. Kim jestem, jaki jest świat, dlaczego ludzie cierpią, jaki jest lek na cierpienie, dlaczego ludzie się kłócą, co jest normalne a co nie, jak funkcjonować w rodzinie, czy wśród rówieśników, co to są używki. To ważne pytania! Odpowiedzi szukaj w książkach, poradnikach psychologicznych czy na stronach o tematyce psychologicznej prowadzonych przez wykwalifikowanych psychologów.

Wiek nastoletni to czas, kiedy każdy człowiek przeżywa różne emocje, trudne sytuacje i zaczyna interesować się problemami, które kiedyś były dla niego nieistotne. Może również czuć się źle, dziwnie. Kiedy tylko poczujesz, że jakiś problem zaczyna być dla Ciebie zbyt trudny, zawsze możesz poprosić o pomoc dorosłego. Rodziców, nauczycieli, psychologa szkolnego, czy psychologa z poradni psychologicznej dla dzieci.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *